Halihóóó!
Egy kis érdekesség...
Tudtátok, hogy a lóinfluenza a légzőszerveket megtámadó kifejezetten ragályos,gyorsan terjedő vírus fertőzés?Ilyenkor az állatok lázasak(42°C),bágyadtak,étvágytalanok.Könnyeznek,orrnyálkahártyájuk kipirul,vízszerű orrfolyásukat száraz mélyről jövő köhögés kisérí.A vírusok által megtámadott nyálkahártyát gyakran baktériumok lepik el.
Herpeszvírus
Megtámadja a légzőszerveket,a központi idegredszert, valamint a magzatot.A herpeszvírusok az influezavírusokkal együtt légúti megbetegedések leggyakrabban előforduló kórokozói. A vírusok terjedése elsősorban fertőzött lovakkal, közvetlen érintkezéssel, cseppfertőzés útján történik. Az egyszer megfertőzött ló élete végéig vírushordozó marad - akkor is, ha a betegség tünetei nem lépnek fel (látenst hordozó ).
Tetanusz (Merevgörcs)
A tetanuszt okozó Clostridium tetani egy talaj lakó baktérium, amely a talaj felső rétegében mindenütt megtalálható,sőt egészséges emberek és állatok beleiben is előfordulnak.Amennyiben azonban sebekkel (patkolási sebzések,pártatiprás, herélési és baleseti sebzések) érintkeznek, oxigénmentes környezetben elszaporodnak, és olyan méreganyagot termelnek ami az idegsejtekhez kapcsolódik. A lovak különösen érzékenyek. A megfertőzött lovak az esetek túlnyomó többségében elpusztulnak. Jellemzői a deszka keménységűvé váló izmok, amelyeket mozgászavarok, alkalmankénti izmrengés, valamint fokozott izgalmi állapot kísér, ami görcsös rohamokhoz vezethet. Jellemzőek a mareven felfelé álló fülek, a trombitaszerűen kitáguló orrnyílások, a pislogóhártya előesése, szájzár, magas láz, valamint a "fűrészbak-szerű" testtartás. Végül az állatok oldalfekvésben, mereven kinyújtott lábakkal, a betegség 3-10. napjában elpusztulnak.
Veszettség
A kórokozó - egy bizonyos vírusfajta - átvitele a veszettséggel fertőzött állat harapása által történik. A vírus a harapás helyétől az idegpályákon jut a központi idegrendszerbe, ahol elszaporodik majd onnan a nyálmirigybe jut, amelyet a beteg állat a nyálával ürít. A veszett lovat a harapás helyén viszketés kínozza, kapar a patájával, és rágni kezdi a boxban lévő tárgyakat. A kólikaszerű jelenségek mellett megfigyelhető az emberekkel és az állatokkal szembeni agresszivitás is. Ezen kívül garatbénulás, és erőteljes nyálfolyás jelentkezik. Időszakonként az egész testre kiterjedő rángások figyelhetők meg. Egyes lovak azonban nem mutatnak nyugtalanságot, lógatják a fejüket, "hintáznak", és gyakran lefekszenek.4-5 nap elteltével elpusztulnak.
Mirigykór
A mirigykór a fiatal lovak felsó légúti nyálkahártyáinak, valamint a fej és torok nyirokcsomóinak gennyes gyulladásával járó heveny fertőző betegsége. Túlnyomó részt csikóknál fordul elő. Az olyan külső tényezők, mint megfázás, túlzott igénybevétel, hosszabb szálítás, avagy sok ló egyhelyen tartózkodása kedvezően hatnak a betegség kitörésére. Ilyenkor bágyadtság, láz (40°C), étvágytalanság, és mindenek elött vízszerű, majd gennyes orrfolyás lép fel. A torokjárat, a fültőmirigy és a garatüreg nyirokcsomói megduzzadnak, keménnyé, meleggé válnak és fájdalmasak. A gennyesedés tályog keletkezéséhez vezethet, amelyekből genny ürül. A baktériumok szervezetből való "széthordásával" azonban más szervekben is tályog keletkezhet, amely érzékeny csikókban már elhulláshoz vezethet. |